Pavel a Asan a Arči

Cvičák nám pomohl se nasměrovat tam, kde se čtyřnožci učí komunikaci mezi sebou

V lednu 2016 jsem si pořídil čtyřnohého parťáka.

Je to kříženec, ale to mě vůbec nevadí, vlastně ani nevím jak bude velký a co vše to bude obnášet. Pojmenoval jsem ho Asan. Po asi dvou měsících zjišťuji, že Asan nebude velikostně žádné „tintítko", hm.

A tu jsem začal přemýšlet co dál. Pes, který bude mít v dospělosti 42 kg a 73 cm v kohoutku opravdu nechceš aby byl nevychovaný. Tak jsme začali hledat pomocnou ruku v podobě cvičáku a našli jsme, Psí školu Velké Meziříčí. Základy poslušnosti jsou potřeba a tak jsme v našich šesti měsících začali chodit mezi další čtyřnožce. Mimo jiné jsme se začali věnovat i sportu agility.

V asi devátém, desátém měsíci Asanova věku se ukázalo, že Asan s ostatními stoupenci svého plemene neumí komunikovat, takže další práce. Cvičák nám pomohl se nasměrovat směrem, kde se čtyřnožci učí komunikaci mezi sebou, což nám hodně pomohlo.

Díky tomu a za podpory trenérů z našeho cvičáku Asan zdolal čtyři zkoušky z poslušnosti kde mimo jiné musel vydržet v dlouhodobém odložení aniž by reagoval na dalšího čtyřnožce.

V srpnu 2020 jsem si dodal odvahu a Asanovi jsem pořídil zrzavého brášku MOK. Teď se ukázaly práce a pozitiva cvičáku. Asan svého nového parťáka přijal, začal mu dávat ty správné rady do života a připravoval Arčimu půdu pro cvičení. Arči není možná úplně šprt jak jsem si myslel, ale díky trenérům na cvičáku jsme se zapojili do výcviku agility a poslušnosti a příprav na zkoušky. Víme, že agi překážky musí dát na první dobrou a v poslušnosti taky nezahálí, za sebou má ve svých dvou letech dvě zkoušky z poslušnosti a chystá se na další.

Abych neopomněl, díky trenérům našeho cvičáku Arči zabodoval i na výstavě (sice zatím jenom krajské) vítěz třídy, krajský vítěz a třetí místo ve skupině FCI VII ohařů.

Chcete si také rozumět se svými čtyřnožci? Doporučuji se připojit.